12 kwietnia 2013

CZYM MOŻNA ZASTĄPIĆ CUKIER?

09:02

Share it Please
Witajcie!

Dziś mam dla Was post o zamiennikach cukru, nie o wszystkich, ale o tych, które najczęściej polecam. Jeśli interesuje Was ten temat, to zapraszam!

Obecnie na prowadzenie, przynajmniej moim zdaniem wysuwa się stewia. Jest rozpoznawalna już przez większość osób, a szczególnie przez wszystkie odchudzające się osoby.
Stewia to nic innego jak roślina, której liście są 15-60 razy słodsze od sacharozy, co oznacza, że możemy użyć jej znacznie mniej i uzyskać pożywienie o tym samym poziomie słodkości. 

Stewię możemy nabyć w większości sklepów z działami ze zdrową żywnością, jej cena zależy od pojemności i od producenta. Trzeba jednak uważać, przy jej zakupie i sprawdzać dokładnie etykietę, żeby nie naciąć się na produkty mieszane, gdzie producenci sprzedają w jednym opakowaniu stewię z aspartamem. 

Stewia nadaje się dla diabetyków, osób odchudzających się, nadciśnieniowców, dla chorych na fenyloketonurię oraz  nie powoduje próchnicy.
Stewia zawiera także witaminy (kwas foliowy, witamina C), składniki mineralne (wapń, potas, magnez, żelazo) oraz silne antyoksydanty (związki fenolowe).

Stewia może być używana do pieczenia ciast, ale w temperaturze do 200st. C, bo później ulega rozpadowi.

Kolejna moja propozycja to syrop z agawy

Jego smak zbliżony jest do miodu, (zresztą ma podobną konsystencję), ale jest od niego 3-krotnie słodszy i do tego ma niższy indeks glikemiczny.
Syrop z agawy składa się głównie z fruktozy i glukozy. Zależnie od źródeł, podaje się 92%-56% fruktozy i 20%-8% glukozy.
Używany jest także jako słodzik w zimnych napojach takich jak mrożona herbata, ponieważ posiada bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie.
Przy zakupie syropu z agawy należy czytać etykiety i sprawdzać w jaki sposób został wyprodukowany, jakimi metodami i czy nadal jest naturalnym produktem pochodzenia roślinnego.
Ponadto spożycie w dużej ilości syropu z agawy powoduje obciążenie organizmu ze względu na duże spożycie fruktozy i może prowadzić do zespołu złego jej wchłaniania.

Często polecam również miód jako naturalny antybiotyk. Nie będę się o nim rozpisywać, wklejam Wam tylko wcześniejszy post o tym jak rozpoznać zafałszowany miód

Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o melasie karobowej. Jest to gęsty syrop karobowy o dużej zawartości żelaza, magnezu, wapnia, potasu, fosforu, z witaminami B1, B2, B3, oraz E.
Można jej używać jako zamiennik cukru, zarówno do dań na zimno jak i ciepło, do wypieków. 
Proszek z karobu to świetna alternatywa dla osób uczulonych na czekoladę i kakao, bo jest ich świetnym substytutem.

To wszystko na dzisiaj, a Wy macie inne swoje ulubione zamienniki?

Pozdrawiam Was,
Beata