9 sierpnia 2014

KIELISZKI DO WINA - CZY MAJĄ JAKIEŚ ZNACZENIE?

14:43

Share it Please
Witajcie!

Osoby, które śledzą nas już dłuższy czas, to na pewno wiedzą, że miałam okazję brać udział w niezmiernie ciekawym kursie dotyczącym enologii (nauka o winach). Kurs dostarczył mi wielu wrażeń, również smakowych ;)

Jakiś czas temu udało mi się pożyczyć również książkę poświęconą winom i postanowiłam na jej podstawie przedstawić Wam najpopularniejsze kieliszki do wina. Myślę, że to przydatne informacje, szczególnie, gdy jesteście amatorami organizowania przyjęć [książka: A.Domine: Wine].

Zapraszam pełnoletnich czytelników ;)


Zacznijmy od kieliszka do szampana, czyli wina musującego. Z racji istotności bąbelków w tym trunku należy zaopatrzyć się w specjalne kieliszki, które będą dość wysokie i wąskie, pozwoli to na rozwinięcie walorów wina musującego, które znajdują się tuż nad powierzchnią trunku.

Dla przykładu wybrałam dla Was kieliszek dostępny w Ikei:

HEDERLIG Kieliszek do szampana IKEA

ZDJĘCIE- IKEA: HEDERLIG
Kieliszek do szampana, szkło bezbarwne, link


Przejdźmy do win białych.

Wydawałoby się, że wystarczy jeden kieliszek do wina i po problemie. Oczywiście, jeśli nie dysponujecie różnymi rodzajami szkła to ten jeden zapewne sprawdzi się znakomicie. Jeśli jednak, zależy Wam na uzyskaniu jak najlepszych wrażeń smakowych podawanego trunku to warto również zadbać o kieliszki.

Wino białe może być lekkie lub mocno zbudowane-dojrzewające w drewnie. Właśnie ze względu na wymienione cechy warto dobrać kieliszki. 

Wina mocno zbudowane, dojrzewające w beczkach drewnianych najlepiej podawać w dużych kieliszkach, gdyż należy je dobrze napowietrzyć przed wypiciem, by uwolniło swoje aromaty.

Z propozycji dostępnych w sklepach, może to być kieliszek z Ikei lub możecie pokusić się o znalezienie kieliszka, gdzie czarka będzie nieco większa objętościowo.

IVRIG Kieliszek do wina białego IKEA

ZDJĘCIE- IKEA: IVRIG
Kieliszek do wina białego, szkło bezbarwne, link


Do białych, lekkich win należy wybrać kieliszki o węższej czarce, gdyż są to trunki, które nie zawierają zbyt wiele alkoholu, przez co utrudnione jest uwalnianie z nich substancji zapachowych. Gdyby kieliszki te były zbyt wysokie to po prostu nie wyczuwalibyśmy zbyt wielu aromatów. Warto pokusić się o znalezienie kieliszków z wygiętymi na zewnątrz rantami, które zmniejszają wrażenie kwasowości.


ZDJĘCIE -STALGAST.COM:
Kieliszek do lekkiego, białego wina, 340 ml, f.d. cuvee, Pasabahce, f&d, link

Przejdźmy teraz do win czerwonych.

Skupimy się na winach lekkich, owocowych; taninowych, korzennych, dojrzałych oraz deserowych.

Czerwone młode wina- lekkie i owocowe należy podawać w podobnych kieliszkach, do tych w których podajemy lekkie wina białe. Powinny jednak mieć nieco mniejszą objętość, która pozwoli na lepsze skoncentrowanie aromatów i nie być zbyt wysokie. 

HEDERLIG Kieliszek do wina czerwonego IKEA

ZDJĘCIE- IKEA: HEDERLIG
Kieliszek do wina czerwonego, szkło bezbarwne, link


Czerwone, korzenne wina należy podawać w kieliszkach przypominających balon, o dużej objętościowo czarce i lekko wygiętych na zewnątrz rantach. Taki kieliszek pozwoli na rozwinięcie pełni wielowarstwowych aromatów. Wygięcie brzegów, zaś podkreśli owocowość trunku.


Zdj: A.Domine:Wine, s.49Taninowe, czerwone wina potrzebują kontaktu z tlenem, by rozwinąć swój bukiet. Dlatego warto wybierać do nich kieliszki o dużej średnicy i objętości, dość wysokie.

Poniższa propozycja pochodzi z Ikei, ale można pokusić się o znalezienie nieco wyższego kieliszka:

IVRIG Kieliszek do wina czerwonego IKEA

ZDJĘCIE- IKEA: IVRIG
Kieliszek do wina czerwonego, szkło bezbarwne, link


Czerwone, dojrzałe wina wymagają kieliszka, który będzie się nieco zwężał przy wierzchołku, tak by skoncentrować wszystkie aromaty.


HEDERLIG Kieliszek do wina czerwonego IKEA Duży rozmiar kieliszka pozwala na długie zatrzymanie aromatu

ZDJĘCIE- IKEA: HEDERLIG
Kieliszek do wina czerwonego, szkło bezbarwne, link


Wina deserowe są różne, dlatego nie da się pokazać tutaj uniwersalnego kieliszka. Jeśli jednak dysponujecie winem o kleistej strukturze i intensywnym aromacie to najlepszy będzie kieliszek:

ZDJĘCIE- CUCINARE.PL:
Luminarc Diner kieliszki do wina 190 ml, link 

To już wszystko na dziś, mam nadzieję, że post będzie dla Was przydatny i podczas kolejnego, organizowanego przyjęcia będziecie wiedzieć w jakim kieliszku podać, które wino.

Pozdrawiam Was,
Beata

Ps. Zdjęcia pochodzą ze stron sklepów, po kliknięciu w link odeśle on Was do konkretnego artykułu. Są to tylko propozycje i oczywiście możecie się pokusić o znalezienie kieliszków, które będą jeszcze lepiej pasować do przedstawionych opisów.