11 września 2013

NIETOLERANCJA FRUKTOZY - OBJAWY, LECZENIE DIETETYCZNE

08:49

Share it Please
Witajcie!

Postanowiłam wznowić cykl z opisami chorób, w których dużą rolę podczas leczenia odgrywa żywienie.
Dziś mam dla Was tekst o nietolerancji fruktozy, co to jest, jak ją zdiagnozować i jak wygląda leczenie dietetyczne. Zapraszam!


A:Daderot, http://commons.wikimedia.org
Na samym początku wyjdę od tego czym jest owa fruktoza. Być może dla niektórych jest to śmieszne, ale jestem pewna, że jest wiele osób, które co najwyżej kojarzą fruktozę z proszkiem stojącym na sklepowej półce.

Fruktoza jest to cukier prosty, zwany także cukrem owocowym, który jest wolniej przyswajany przez nasz organizm, niż chociażby sacharoza czy glukoza. Znajdziemy go naturalnie w owocach, miodach i nektarach kwiatów.

Gdy mamy już ogólne pojęcie o fruktozie, to przejdźmy do tematu dzisiejszego posta.
Na samym początku chciałabym zaznaczyć, że należy rozróżnić nietolerancję fruktozy od wrodzonej nietolerancji fruktozy, czyli fruktozemii, która jest wrodzonym upośledzeniem polegającym na niemożliwości metabolizowania fruktozy w wątrobie ze względu na brak aldolazy fruktozo-1-fosforanowej. Dziś nie będziemy o niej mówić.

Przejdźmy zatem do rzeczy, nietolerancja fruktozy czy inaczej zespół złego wchłaniania fruktozy polega na dysfunkcji wchłaniania fruktozy w jelicie cienkim, gdzie oryginalnie powinno nastąpić, co niesie za sobą swoje konsekwencje. Skoro fruktoza nie wchłonęła się w jelicie cienkim to trafia do jelita grubego a tam w ze względu na obecność bakterii jelitowych zaczyna fermentować i stąd pojawiają się uporczywe objawy nietolerancji.

Jeśli już mowa o OBJAWACH, to są nimi:

-silne wzdęcia,
-bóle brzucha,
-biegunki,
-mdłości,
-uczucie przepełnienia.

Objawy pojawiają się niedługo po spożyciu bogatych we fruktozę produktów. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek ma swój indywidualnie określony próg wchłanialności fruktozy i u jednej osoby wyżej opisane objawy mogą nie występować a druga może je odczuwać już po zjedzeniu 20 gramowej dawki.

Jak zdiagnozować nietolerancje fruktozy?

-oprócz wyżej opisanych objawów, które mogą być bodźcem do poszukiwania przyczyn swego złego samopoczucia należy wykonać wodorowy test oddechowy, który stwierdzi zaburzenia we wchłanianiu fruktozy.
Polega on na pomiarach wodoru w wydychanym powietrzu przed obciążeniem fruktozą (czyli spożyciu roztworu przygotowanego z 25 g fruktozy i 250 ml wody) i po nim w odstępach co 30 min prze okres 2 godzin. Za wynik dodatni testu, wskazujący na upośledzone wchłanianie, uważa się wzrost stężenia wodoru o ponad 20 ppm w porównaniu z wartością wyjściową. 

ZALECENIA DIETETYCZNE

Osoby cierpiące na nietolerancje fruktozy powinny ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety produkty, w których zawartość fruktozy jest wyższa niż glukozy (gdy stosunek fruktozy do glukozy jest równy lub zbliżony to fruktoza się lepiej wchłania).
W praktyce oznacza to, że lepiej unikać:
-owoców tj. jabłka, gruszki, winogrona, mango, arbuza, melona, śliwki, maliny, truskawki
-dań przygotowywanych na bazie wspomnianych owoców oraz soków
-owoców suszonych
-miodu
-roślin strączkowych
-alkoholu
-gum do żucia
-konfitur, dżemów, marmolad
-produktów dla diabetyków oraz produktów dietetycznych
-słodyczy

Warto również zwrócić uwagę na zwartość w diecie fruktanów, których nie powinno być więcej niż 0,5g na posiłek. Źródłem fruktanów są czosnek, cebula, por, cykoria, szparagi, pszenica, jęczmień, banany oraz karczochy.

Dla zainteresowanych po kliknięciu w ten link wyskoczy strona, na której znajduje się tabela z produktami i ich stosunkiem glu: fru. Powinien być niższy niż '1', wtedy będzie lepiej tolerowany produkt.

To już wszystko na dziś.

Pozdrawiam Was,
Beata

___________________________________________________________
LITERATURA:

1. Marek Guzek, Bogusław Borys, Agnieszka Sulkowska,Marian Smoczyński: Rola nietolerancji pokarmowych w powstawaniu objawów zespołu jelita nadwrażliwego u dorosłych
2. http://www.foodintolerances.com.au/downloads/fructose-food-table.aspx
3. http://www.food-info.net/pl/intol/hfi.htm