27 kwietnia 2013

CO JEŚĆ NA KOLACJĘ?

09:00

Share it Please
Witajcie!

Bardzo często dostaję od Was to pytanie, dlatego postanowiłam odpowiedzieć na nie w formie posta.
Jeśli Was ten temat interesuje, to zapraszam : )

A:James Gordon

Zacznijmy może od tego, czy kolacja w ogóle jest potrzebna?

Ja wyznaję zasadę, że w większości przypadków tak. Rezygnacja z kolacji nie jest najlepszym pomysłem, gdy wstajemy bardzo wcześnie, przez co równie wcześnie jemy obiad i w tym przypadku, gdy zrezygnujemy z kolacji, to wieczorem będziemy osłabieni i niezdolni do pracy, a rano zaś poważnie wygłodzeni. 
W przypadku, gdy jemy obiad dość późno np. po 17, 18 to wtedy w większości przypadków raczej nie zdążymy zgłodnieć już tego wieczoru, więc nie ma potrzeby obciążania przewodu pokarmowego na noc, lepiej przełożyć ten posiłek np. na przerwę pomiędzy II śniadaniem a obiadem.

Kiedy jeść?

Pora kolacji jest raczej indywidualną sprawą, nie powinna być ona jedzona później niż 3-4h przed snem, ale również nie powinno się robić zbyt długich przerw pomiędzy obiadem/podwieczorkiem a kolacją (wystarczą 3-4h).

Co jeść?

Wszystko zależy od naszego celu. Jeśli trenujemy np. na siłowni, by trochę umięśnić swoje ciało, to nasze pożywienie powinno się trochę różnić od innych. Warto wtedy zwrócić uwagę na białko w posiłkach, którego podaż powinna być nieco zwiększona, zaś spożycie tłuszczów dodanych powinno być mniejsze.

W takim wypadku można zjeść np.:

-serek wiejski z pełnoziarnistym tostem z chleba żytniego, można do całości dołożyć sobie jakieś warzywo-pomidora/ogórka czy kilka różyczek brokuła
-jajko w koszulce z pieczywem i pomidorem
-pieczywo z pastą z tuńczyka, która powinna być przygotowana z chudego twarogu, tuńczyka w sosie własnym, jogurtu naturalnego oraz szczypiorku
-tuńczyk w sosie własnym z 3 łyżkami kaszy kuskus i pomidorem.

Jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała to najlepiej byłoby w tym posiłku ograniczyć spożycie węglowodanów w postaci ryżu/makaronu/kaszy/pieczywa, choć niewielkie ich ilości nie są czymś kategorycznie zabronionym. Jedna kromka pieczywa na pewno nie przekreśli naszej diety. 

W tym przypadku możemy zjeść np.

-sałatkę nicejską z lekkim winegretem
-sałatkę grecką z odtłuszczonym serem feta
-sałatkę z brokuła, serka wiejskiego i fasolki czerwonej
-serek wiejski z warzywami
-sałatka Caprese z odtłuszczoną mozzarellą
-bukiet warzyw posypanych prażonym słonecznikiem lub migdałami

Dobrym pomysłem są również wszelkie koktajle owocowe, warzywne albo owocowo-warzywne. Propozycji jest naprawdę wiele : )

Jeśli macie jakieś konkretne pytania, to czekam na nie w komentarzach.

Pozdrawiam Was,
Beata