4 kwietnia 2014

NADĘTY PROBLEM, CZYLI O WZDĘCIACH

07:12

Share it Please
Witajcie,

jakiś czas temu, moja koleżanka poprosiła mnie, żebym napisała kilka słów o wzdęciach a właściwie to zebrała informacje z różnych źródeł, przefiltrowała przez doświadczenie i przelała na posta. Tak właśnie się stało. Jeśli interesuje Was temat, to zachęcam do czytania!

A:Olek Remesz, Commons WikimediaCo to są wzdęcia?

Jest zwiększenie obwodu brzucha, z subiektywnym uczuciem rozpychania poprzez nagromadzone w jelitach gazy. Może mu towarzyszyć ból brzucha, który spowodowany jest właśnie rozpychaniem. Ulgę zazwyczaj przynosi pozbycie się ich, a także noc, po której odczuwane objawy się zmniejszają lub ustępują. Ma to najpewniej swoje uzasadnienie w położeniu się, uwolnieniu jelit, które większość dnia były ściśnięte poprzez siedzenie. Wzdęcia są najbardziej uciążliwe wieczorami, zaś rano praktycznie nie występują. Osoby cierpiące na wzdęcia najbardziej z wyglądu swojego brzucha zadowolone są rankiem a w miarę upływu czasu ich brzuch powiększa się i "puchnie".

Co jest przyczyną?

Przyczyna wzdęć nie jest całkowicie jasna, ale wymienia się tutaj:

-zaburzenia motoryczne jelit występujące w przebiegu zespołu jelita nadwrażliwego,
-nietolerancję laktozy,
-nietolerancję fruktozy,
-choroby związane z trawieniem i wchłanianiem- choroby trzustki, celiakia, zapalenia jelit.

Jak sobie pomóc?

1. Jedz powoli,dokładnie przeżuwaj i nie rozmawiaj podczas jedzenia- jest to bardzo ważne, gdyż właściwe rozdrobnienie pokarmów pozwoli na lepsze i szybsze trawienie a to zapobiegnie zaleganiu pokarmów w przewodzie pokarmowym. Poza tym dzięki powolnemu jedzeniu i nie rozmawianiu unikniemy aerofagii, czyli nadmiernemu połykaniu powietrza. Warto pamiętać, że zwiększone połykanie powietrza może nastąpić również w innych przypadkach niż tylko szybkie jedzenie.

2. Uważaj na gumy do żucia i landrynki- należy uważać, by nie żuć gumy zbyt długo, nie żuć landrynek, gdyż to powoduje, że ssąc doprowadzamy do zwiększonego połykania powietrza. Po drugie w gumach do żucia spotykamy się z przeróżnymi substancjami słodzącymi np. sorbitolem, który w większych ilościach może nasilić lub wywołać dolegliwości.

3. Skup się na jedzeniu- nie rozpraszaj się innymi rzeczami, wtedy łatwiej będzie Ci zapanować nad właściwym gryzieniem i przeżuwaniem.

4. Pamiętaj o regularnych posiłkach, które sprawią, że Twoje porcje jedzenia będą mniejsze a co za tym idzie będą miały większą szansę dobrze się strawić.

5. Unikaj gazowanych płynów- nasycenie płynów CO2 często powoduje uczucie wzdęcia, dodatkowo, gdy są to słodkie napoje, dochodzą do tego cukry proste, które fermentują w jelitach.

6. Nie pal papierosów-podczas palenia połykasz również dużo powietrza.

7. Nie przeładowuj swojej diety błonnikiem, wybieraj młode i świeże warzywa, unikaj łodyg i twardych części roślin, poddawaj warzywa obróbce termicznej, by zmiękczyć włókno pokarmowe.

8. Zrezygnuj ze smażenia na rzecz pieczenia w folii, parowania czy gotowania.

9. Pamiętaj, że owoce są bogatym źródłem cukrów prostych- fruktozy, czyli mają zdolność do  fermentacji  w jelitach. Ogranicz spożycie owoców tj. jabłka, śliwki, gruszki.

10. Uważaj na mleko i niektóre produkty mleczne, ze względu na dużą zawartość laktozy.

11. Ogranicz spożycie warzyw wzdymających tj. brokuły, kapusta, kalafior, bób, brukselka, fasola, cebula, czosnek itp.

12. Uważaj na słodycze, tłuste pokarmy, piwo.

13. Uważaj na ostre przyprawy.

14. Uważaj na produkty, które wzmagają perystaltykę jelit tj. razowe pieczywo, grube kasze, kawa.

Warto włączyć do diety jogurty naturalne, otręby pszenne, kefiry, maślankę.

To już wszystko na dziś, jeśli macie pytania to piszcie : )

Pozdrawiam, 
Beata

______________________________________________
Praktyczny podręcznik dietetyki, Jarosz M., Instytut Żywności i Żywienia, 2010