28 lutego 2014

PIRAMIDA ŻYWIENIA SPORTOWCÓW

07:35

Share it Please
Witajcie!

Dziś post skierowany szczególnie dla osób aktywnych fizycznie. Przyjrzymy się bliżej szwajcarskiej piramidzie żywieniowej dla sportowców opracowanej przez Szwajcarskie Towarzystwo Żywieniowe.

Źródło: Medycyna Praktyczna- DIETA- klik

W tym poście chciałabym powiedzieć Wam kilka słów na jej temat, choć uważam, że jest i tak dość czytelna i zrozumiała. Jednak być może komuś moje słowa ułatwią zrozumienie tematu.

Jak wiecie, zasada odczytu piramidy żywieniowej polega na tym, że dolna warstwa przedstawia produkty, w które powinna być bogata nasza dieta, zaś jej szczyt pokazuje, które produkty powinniśmy ograniczać.

DLA KOGO?

Powyższa piramida skierowana jest do sportowców, którzy ćwiczą minimum 5h tygodniowo. Ćwiczenia te powinny mieć umiarkowaną intensywność np.: pływanie- 2,5km/h, bieganie- 8km/h itd.

JAK CZYTAĆ?

Na początku myślę, że warto napisać, jeśli ktoś nie zauważył- zaraz po prawej stronie piramidy znajdują się pokazana ilość porcji z danej grupy produktów, którą powinna spożywać osoba nietrenująca [kwadrat-cała porcja, trójkąt=pół kwadratu, czyli pół porcji]. Jeśli jesteśmy osobami trenującymi to powinniśmy do tego dodać taką ilość produktów, jaką mamy po znaku  '+' w zależności od długości treningu. Należy jednak pamiętać, że podane porcje dotyczą osób, które wykonują umiarkowaną aktywność fizyczną, przy wzmożonej aktywności należy te ilości zwiększyć.

Nie będę Wam tu opisywać konkretnie każdego piętra, gdyż piramida jest świetnie przetłumaczona i wystarczy ją sobie jedynie powiększyć lub wydrukować i na jej podstawie dokonać analizy swojego jadłospisu i ewentualnych modyfikacji.

KIM JEST STANDARDOWY, OMAWIANY SPORTOWIEC?

Główny problem z obrazkowym przedstawianiem zaleceń jest taki, że trzeba wszystko trochę uśrednić tak, by można było to jakoś racjonalnie przedstawić i dostosować do grupy docelowej.
W przypadku tej piramidy, masa ciała "uśrednionego" sportowca to 67,6 kg i podane tutaj porcje dotyczą właśnie osób o podobnej masie ciała, dlatego jeśli jesteś lżejszy/a (np. 50kg) to Twoje porcje powinny być mniejsze, jeśli zaś ważysz ponad średnią (85kg) to Twoje porcje powinny być większe. Jeśli nie zastosujecie się do tej wskazówki to wyjdzie na to, że osoba o masie ciała 50kg będzie dostarczała tyle samo energii, co osoba o masie 85kg a jak wiadomo ich zapotrzebowanie energetyczne jest inne.

To tak pokrótce, przeczytajcie sobie dobrze piramidę i w razie pytań piszcie śmiało.

Pozdrawiam Was,
Beata