29 kwietnia 2014

BMI- czyli wskaźnik masy ciała

08:41

Share it Please
Witajcie!

Przepraszam Was już na wstępie za to, że posty w ostatnim czasie pojawiają się rzadziej. Wszystko spowodowane jest ogromem zajęć, który właśnie na nas spadł. Patrycja zaczęła się ostatnio realizować również w innej dziedzinie a mnie pochłonęło pisanie pracy, wcześniejsza sesja, no i pewien projekt. Póki co nie mogę Wam zdradzić o co chodzi, ale jest to dla mnie nowe doświadczenie a jak wiecie, jestem łowcą doświadczeń!
Kończąc już ten przydługaśny wstęp chciałabym Was zachęcić do pozostawiania komentarzy pod naszymi wpisami. Będzie nam miło! Nie wstydźcie się pytać, bo przecież wszystko piszemy z myślą o Was i chcemy żebyście byli usatysfakcjonowani. Wasze zadowolenie to nasza nagroda za pracę :)

Co to jest BMI?

W bardzo dużej części moich postów posługuje się terminem BMI, ale tak naprawdę jeszcze nigdy nie napisałam o co chodzi. Termin ten jest znany dużej części populacji. Również można go spotkać pod nazwą wskaźnika Queteleta II. Jest bardzo popularny i łatwy do zapamiętania. BMI, czyli body mass index a po polsku wskaźnik masy ciała jest prostym narzędziem do określenia, czy nasza masa ciała jest w normie. 

Oczywiście, nie jest to doskonały sposób, gdyż jest bardzo ogólny i daje nam tak naprawdę szacunkowy pogląd na całą sytuację, nie uwzględnia składu ciała. Jest to wskaźnik niewskazany dla sportowców, mam tu na myśli szczególnie kulturystów. Wśród tej grupy osób skład ciała jednoznacznie wskazuje na dużą masę mięśniową, co wiąże się również z wyższą masą ciała. Gdy takie wartości podstawimy do wzoru możemy naszego kulturystę potraktować jako osobę otyłą, czy z nadwagą. Dlatego też chciałabym Was uczulić na fakt iż wskaźnik masy ciała jest jedynie metodą pomocniczą, dokładny skład ciała poznamy dopiero wykonując bardziej złożone pomiary, jak np. bioimpedancję. Jednak jak wspominałam, wskaźnik jest prosty, łatwy do zapamiętania, popularny i można odnosić go do większości osób w populacji a to dla wskaźnika jest niezmiernie ważną rzeczą. 

Kto nie powinien posługiwać się BMI?

Są grupy osób, dla których BMI nie będzie miarodajne. Są to jak już wspomniałam sportowcy (szczególnie kulturyści), kobiety w ciąży, dzieci, starsze osoby.

Dlaczego nie dla dzieci? Ponieważ u tej grupy osób posługujemy się siatkami centylowymi, pozwala to na dokładniejsze śledzenie czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jeśli posiadamy wcześniejsze oznaczenia z takich siatek, to jesteśmy w stanie szybko określić, czy dziecko utrzymuje się w swoim kanale wzrostowym/rozwojowym. 

Dlaczego nie dla osób starszych? Głównie dlatego, że u osób starszych dochodzi do sarkopenii, czyli utraty masy mięśniowej. To już na wstępie zaburza nam skład ciała, dlatego warto byłoby dokonać dokładniejszego pomiaru, który wskaże poszczególne poziomy składowych ciała.

Jak sprawdzić swoje BMI?

Metoda jest prosta, wystarczy rozwinięta umiejętność sprawnego liczenia w pamięci lub kalkulator. No i prosty wzór, który każdy może zapamiętać.


Nasze BMI obliczamy podstawiając do wzory nasze parametry tzn. w liczniku podstawiamy naszą masę ciała w kg, zaś w mianowniku nasz wzrost w metrach do kwadratu [np. (1,69 cm)^2 da nam ~2,86 [cm^2]]
BMI posiada również jednostkę, o której nie należy zapominać. Wyrażamy je w kg/m^2.

Jakie są zakresy dla BMI?

BMI jako wskaźnik stało się tak bardzo popularne jeszcze z jednego względu, gdyż można je różnicować ze względu na grupy etniczne. Co oznacza, że my Europejczycy mamy inne progi BMI niż np. Azjaci, u których częściej występują choroby układu krążenia, przez co w ich populacji otyłość wg BMI jest stwierdzana wcześniej niż u nas.

Jakie są progi dla nas? [kg/m^2]

17 - 18.49 - wychudzenie

18.5 - 24.99 - wartość prawidłowa

25 - 29.99 - nadwaga

30 - 34.99 - I stopień otyłości

35 - 39.99 - II stopień otyłości

powyżej 40 - otyłość skrajna/ otyłość III stopniaTo chyba tyle na dziś. Mam nadzieję, że post był pomocny. Na pytania czekam w komentarzach.

Miłego dnia!

Pozdrawiam Was,
Beata