3 stycznia 2014

OBCOBRZMIĄCE SŁOWA i SKRÓTY W DIETETYCE

16:58

Share it Please
Witajcie!

Dziś mam dla Was krótki post z obcobrzmiącymi słowami i kilkoma skrótami, z którymi możecie się spotkać w książkach, czasopismach czy w internecie, oczywiście w kontekście żywienia i dietetyki : ).

A:Kuebi = Armin KübelbeckZacznijmy od tajemniczego słowa dysgeuzja. Prawda, że brzmi dziwnie :) ?
Nazwa pochodzi od  słowa dysgeusia  a oznacza nic innego jak zaburzenia zmysłu smaków. Polega na słabszym odczuwaniu smaków oraz pojawieniu się obcych. Jest to zaburzenie występujące często w niedoczynności tarczycy, SM, grypie lub po radioterapii.

Kolejne obcobrzmiące słowo to pica. Pisałam już o tym jakiś czas temu. Jest to zaburzenie polegające na występowaniu apetytu na różne produkty, które nie nadają się do jedzenia tj. ziemia, tynk, cement itd. Wyróżnia się tu również bardziej nieprzyjemne odmiany, ale je pominę : ) Więcej w poście o pica.

Trzecie obcobrzmiące słowo to umami. Brzmi dziwnie, trochę po chińsku, trochę po japońsku a jest to nic innego jak piąty smak, który potrafi odróżniać człowiek. Oprócz smaku słodkiego, gorzkiego, słonego, ostrego wyróżniamy również umami, czyli smak, który rozpoznajemy dzięki receptorom kwasu glutaminowego. Jak smakuje umami? Ja zawsze z uśmiechem mówię, że jak zupka chińska : )

Czwarte słowo może nie jest obcobrzmiące, ale wiele osób pyta mnie czym tak naprawdę jest ten przedmiot. Mowa tu o fałdomierzu. Jest to przyrząd, którego używa się np. przy badaniu stanu odżywienia. Tym urządzeniem wykonujemy np. pomiar grubości fałdu skórnego nad mięśniem trójgłowym ramienia.

Kolejne, piąte już słowo to bioimpedancja. Nie jest obce, ale myślę, że wiele osób nie byłoby w stanie połączyć go z analizą składu ciała, dlatego się tutaj znalazło :)

Przejdźmy do skrótów i terminów dietetycznych, tych jest więcej. Osoby zainteresowane dietetyką znają je dobrze, ale chciałam żeby w jednym miejscu znalazł się wykaz skrótów, których często używam.

BMI- body mass index, czyli wskaźnik masy ciała [jednostka: kg/m2]

WHRwaist-hip ratio, czyli talia-biodra. Stosunek obwodu talii do bioder, wg niego określamy np.rodzaj sylwetki lub typ otyłości.

IG- indeks glikemiczny 

ektomorfik- osoby drobnej budowy, kruche, delikatne

mezomorfik- zbalansowany typ budowy, mocne kości, stawy

endomorfik- krągła budowa ciała, rozwinięta tkanka tłuszczowa

CPM- całkowita przemiana materii

PPM- podstawowa przemiana materii

Deficyt kaloryczny - stosowany w diecie redukcyjnej, tzn. od CPM odejmuje się ok. 500-700 kcal

RDA- wskazane dzienne spożycie 

Zespół metaboliczny (zespół X) - zbiór czynników, które istotnie zwiększają wystąpienie u osoby miażdżycy, cukrzycy t. II oraz powikłań zaczyniowych

Słowa z przedrostkiem "hipo" jak np.  hiponatremia oznaczają obniżony poziom, w tym wypadku akurat obniżony poziom sodu.  Słowa z przedrostkiem "hiper" jak np. hipercholesterolemia oznaczają zwiększony poziom, w tym wypadku cholesterolu.

GERD- refluksowa choroba przełyku

Dyspepsja- objawy związane z nadbrzuszem, tj. nawracający ból, wzdęcia, nudności itd.

Na dziś to już wszystko. To taki misz- masz słów, które mi się nasunęły. Dopiszcie własne w komentarzu, to uzupełnię listę :)

A już niedługo zrobię dla Was post z wyjaśnieniem różnych znaczków, które znajdują się na produktach spożywczych oraz innych sprzętach : )

Pozdrawiam Was,
Beata