9 października 2013

ŻYWIENIOWE CIEKAWOSTKI

08:00

Share it Please
Witajcie!

Dziś mam dla Was kilka żywieniowych ciekawostek, które udało mi się ostatnio znaleźć. 
Podałam przy nich źródło, byście mogli przeczytać sobie o nich więcej.

A:Daniel Lobo

Pierwszy news pochodzi z Journal of Nutritional Science:

Jedzenie dwóch owoców kiwi dziennie wpływa na nastrój i dodaje energii. 
Badanie przeprowadzono na 54 studentach (płci męskiej) Uniwersytetu w Otago, którzy przez 6 tygodni spożywali  kiwi. Jedna z grup jadła 2 owoce dziennie, zaś druga połowę.
Rezultatem badania było zaobserwowanie wpływu na lepszy nastrój badanych oraz na przyrost energii a wszystko dzięki witaminie C. 
Jeśli chcecie przeczytać więcej, kliknijcie tutaj.

Kolejna ciekawostka to dieta MOT (z ang. moment of truth, czyli moment/chwila prawdy).
Naukowcy prognozują, że w niedalekiej przyszłości możliwe, że każdy z nas nosić będzie ze sobą tzw. kartę magnetyczną, na której zapisany będzie nasz genom. Dzięki temu możliwe będzie porównanie w krótkim czasie naszego DNA z pobraną próbką krwi. Co w rezultacie pozwoli na sprecyzowanie dokładnych zaleceń żywienia zindywidualizowanego, wraz z oznaczeniem dokładnego zapotrzebowania na mikro i makroskładniki.
Więcej znajdziecie tutaj.

Kolejna ciekawostka dotyczy picia kawy. Włoscy naukowcy dowiedli, że regularne picie kawy jest w stanie obniżyć ryzyko zachorowania na raka wątroby nawet o 55%.
Więcej znajdziecie tutaj.

Kolejna ciekawostka to nowy projekt THE CHANCE, który ma na celu wyeliminowanie złego, nieprawidłowego odżywiania wśród europejskich populacji zagrożonych ubóstwem poprzez stworzenie atrakcyjnych i pokrywających zapotrzebowanie produktów z użyciem tanich technologii i tradycyjnych składników.
Więcej przeczytacie tutaj.

Na koniec, dla wszystkich, którzy interesują się dietetyką i chcieliby swoją wiedzę poszerzać wklejam link do projektu poświęconego badaniu 'zindywidualizowanego żywienia'- food4me (w dużej mierze tekst przetłumaczony na język polski).

To wszystko, co dla Was na dzisiaj przygotowałam. Podobają Wam się posty o tej tematyce? Chcecie ich więcej?

Pozdrawiam Was,
Beata