16 października 2013

CIEKAWOSTKI/ BADANIA O TEMATYCE ŻYWIENIOWEJ

06:31

Share it Please
Witajcie!

Ostatnio bardzo podobał Wam się post z ciekawostkami, dlatego dziś postanowiłam iść za ciosem i zaserwować Wam kolejną porcję : ) Miłego czytania!


A:Daniel Lobo

Dziś zaczynamy od ciekawostki bardzo na czasie a mianowicie How Instagram can ruin your dinner?, co w tłumaczeniu oznacza: Jak Instagram może zepsuć Ci obiad?
No właśnie jak? 
Profesorowe z BYU ogłosili, że coraz częściej robi się obsesyjnie zdjęcia dania  przed skonsumowaniem go i ten fakt obwieszcza się światu. Wg nich takie zachowanie może znacząco wpłynąć na osiąganą przez nas przyjemność z jedzenia i w ogóle chęć spożycia niektórych pokarmów. Jeśli będziemy cały dzień patrzeć na obiad naszego kolegi, przypuśćmy, że super zdrową i ładnie wyglądającą sałatkę, to po powrocie do domu na pewno nie będziemy chcieli jej zjeść. Autorzy badania wyciągnęli wnioski i uznali, że jeśli chcemy osiagać przyjemność z jedzonych pokarmów, to musimy unikać częstego patrzenia na zdjęcia jedzenia a gdy zależy nam na ograniczeniu spożycia jakichś konkretnych, to powinniśmy postępować wręcz przeciwnie. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądało badanie, to zapraszam tutaj.

Pewnie sporo z Was, już jakiś czas temu widziało badania mówiące o tym, że brak jest dowodów na to, że kwasy omega-3 mają korzystny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Jeśli jednak nie słyszeliście o tym, to warto się przyjrzeć bliżej powodom, które podważyły sens suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 przez matki w okresie ciąży. Więcej przeczytacie w oryginale tutaj i po polsku na stronie Nestle.

Kolejna ciekawostka dotyczy gier komputerowych, playstejszonów i innych. Mianowicie badacze przyjrzeli się im bliżej i zaobserwowali, że oprócz niekorzystnych efektów, jakie niesie za sobą długie siedzenie i brak ruchu, to dzieci narażone są na powtarzanie modelu, w jaki przedstawione zostały tam nawyki żywieniowe i rodzaje, marki jedzenia. Postaci w grach komputerowych jedzą szybko i niezdrowo, poza tym brandy, które pojawiają się w fabule takie gry, jednoznacznie wskazują na pożywienie uważane powszechnie za mniej zdrowe. Więcej przeczytacie tutaj.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne potwierdziło, że osoby o prawidłowej masie ciała mogą być bardziej narażone na choroby a w konsekwencji ich zgon niż osoby otyłe. Chcecie wiedzieć dlaczego? Czym jest "paradoks otyłości" i dlaczego bardziej liczy się zdrowie metaboliczne niż zbędne kilogramy. Czytajcie tutaj.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, w sumie na razie w okresie testów i jeszcze nic pewnego, ale lek, który uprzednio stosowano w łuszczycy (Alefacept) może być pomocny w leczeniu cukrzycy typu 1. Lek w 2011r. został wycofany z rynku, gdyż miał powodować drgawki oraz przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych. Teraz naukowcy są zdania, że lek można stosować przy leczeniu cukrzycy typu 1. Jeśli chcecie przeczytać więcej o badaniu, to odsyłam tutaj, ale są to szczątkowe informacje, bo wszystko jest jeszcze w fazie testów.

Na dziś to już wszystko.

Pozdrawiam Was,
Beata