29 marca 2013

DLACZEGO NIE CHUDNĘ ?

08:00

Share it Please
Witajcie!

Dziś chciałam Wam zasugerować kilka prawdopodobnych przyczyn braku spadku masy ciała, pomimo spożywania zdrowych produktów i ćwiczeń.

Powodów może być wiele, począwszy od:
-uwarunkowań genetycznych, które mają ogromny wpływ na tempo utraty bądź przyrostu masy ciała.
-przyjmowania zbyt dużej ilości kcal uniemożliwiającego uzyskanie deficytu kalorycznego.
-źle zbilansowanej diety, zbyt małej podaży białka
-źle dobranego treningu.

To jest tylko kilka przykładowych przyczyn mogących powodować brak spadku masy ciała, można by wymienić ich więcej, ale ja postaram skupić się na tych.

Nad uwarunkowaniami genetycznymi nie ma co się specjalnie rozpisywać, bo i też trudno z nimi walczyć. Mają one spory wpływ na nasze życie, wygląd, masę ciała, szybkość przemiany materii i wiele innych. Co nie znaczy jednak, że tak jak większość osób w twojej rodzinie jesteś skazany na nadwagę lub otyłość, bo tak nie jest. Jednakże już na starcie możemy się spodziewać, że twoja walka o wymarzone ciało może być dłuższa, cięższa.

Kolejna prawdopodobna przyczyna to przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii, które uniemożliwiają wywołanie deficytu. Pomimo, że komponujemy nasz jadłospis tylko ze zdrowych produktów, możemy po prostu spożywać ich za dużo. Pamiętajmy, że nasz organizm pomimo swojej złożoności, kieruje się dość przejrzystymi zasadami. Gdy nasze zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2000kcal, to żeby schudnąć powinniśmy wywołać deficyt kaloryczny, czyli zmniejszyć podaż kcal o około 20-30%.  Nasz organizm kieruje się bardzo prostymi bilansami energetycznymi, gdy zjadamy więcej niż spalamy, mamy dodatni bilans energetyczny i zwiększamy swoją masę ciała. 
Kolejnym często spotykanym błędem jest przeszacowanie ilości spalonych podczas treningu kalorii, często wydaje nam się, że wykonane przez nas ćwiczenia lub spacer pozwoliły nam na spalenie tylu kcal, że teraz możemy spokojnie, bez wyrzutów sumienia wynagrodzić się za ten trud.

Tak dla przykładu:
przebiegnięcie półmaratonu, czyli nieco ponad 21km,  przez osobę o masie ciała ok.70kg pozwala na spalenie 1500kcal!! Jest to naprawdę spory dystans i okołu dwóch godzin ciągłego biegu, a spalonych kalorii wcale nie jest tak wiele jak mogłoby się wydawać biegnącej i męczącej się osobie. 

Kolejnym z powodów może być źle zbilansowana dieta, ze zbyt dużą zawartością węglowodanów w stosunku do białka. Podczas redukcji masy ciała oraz budowania masy mięśniowej warto zwiększyć trochę podaż białka. Gdyż białko jest trawione znacznie wolniej niż pozostałe składniki odżywcze, poza tym jest bardzo ważnym składnikiem budulcowym naszych mięśni.

Ostatnia z wymienionych przeze mnie przyczyn, choć można by podać ich więcej, to źle dobrany trening. Czasami nasza aktywność fizyczna jest zbyt intensywna i jednocześnie zbyt krótka, co powoduje, że nasz organizm zamiast zająć się spalaniem tkanki tłuszczowej, to w pierwszej kolejności energię pozyskuje z węglowodanów, które później bez trudu odbudowuje. Dlatego warto ograniczyć trochę intensywność swoich treningów i jednocześnie je wydłużyć. 
Idealny trening aerobowy to taki, który wykonujemy minimum 3-4 razy w tygodniu, przy tętnie 130 i długości treningu od 60-90min, sprawia to, że powyżej 40 min ćwiczeń spalamy w 20% węglowodany a w 80% tłuszcz. Dlatego warto wydłużyć swój trening i zadbać o tętno.

To wszystko na dziś, przedstawiłam Wam kilka najczęstszym błędów podczas redukcji masy ciała. Jeśli macie ochotę, to mogę Wam napisać kilka kluczowych zasad pomagających w przyspieszeniu metabolizmu (jeśli chcecie, to napiszcie w komentarzu).

Pozdrawiam Was,
Beata.