12 stycznia 2013

PIERWSZA WIZYTA U DIETETYKA

12:14

Share it Please
Witajcie kochani!

Dziś chciałam Wam powiedzieć trochę na temat wizyty u dietetyka, na czym polega, czego się spodziewać, co z niej wynosimy i jaki to ma wpływ na dalsze nasze losy : ) Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich będzie to interesowało i moje doświadczenie i informacje mogą nie sprawdzać się w przypadku każdej poradni, lekarza, bo każdy ma inny schemat pracy, na coś innego kładzie większy nacisk, dlatego miejcie na uwadze, że jest to mój schemat :)
Co wziąć ze sobą na wizytę?

To zależy głównie od dietetyka, bo on na tym, co przyniesiecie będzie bazował. Najczęściej trzeba przynieść ze sobą wyniki morfologii z rozmazem, profil lipidowy, poziom glukozy we krwi, jeśli jest podejrzenie zaburzeń tarczycowych na kolejną z wizyt prosi się również o profil tarczycowy. Oprócz badań należy wziąć ze sobą tzw. dzienniczek żywieniowy.

Czym jest dzienniczek żywieniowy?

Jest to dokładny spis produktów i napojów, które spożywaliśmy np. w ciągu dwóch dni roboczych oraz dnia wolnego od pracy. Dzienniczek żywieniowy wypełnia się w oparciu o gramaturę potraw lub ich przybliżoną ilość typu szklanka, łyżeczka itd.

Jak wygląda wizyta?

Gdy umówimy się już ze specjalistą, weźmiemy ze sobą wspomniane wcześniej rzeczy przychodzi czas na spotkanie face to face z dietetykiem. 
Najczęściej  rozpoczyna się od krótkiego zarysowania planu wizyty, krótkiego wprowadzenia i wstępnego poznania pacjenta, założenia mu karty itp.
Następnie przechodzi się do przeprowadzania wywiadu żywieniowego, jest on dość złożony, częstokroć można odnieść wrażenie, że dietetyk pyta nas cały czas o te same rzeczy, ale ma to na celu przede wszystkim szczegółowe poznanie preferencji żywieniowych, nawyków, a także wyeliminowanie (niestety, ale muszę to powiedzieć) kłamstw pacjentów. Zdarzają się one niezmiernie często, ale nie wynika to z chęci okłamania drugiej osoby, ale bardziej z problemami z przyznaniem się do błędów, do swoich porażek, wpadek i słabości. Dlatego dietetyk oprócz tego, że powinien świetnie znać się na swojej dziedzinie, ponadto powinien być także dobrym słuchaczem i "wspieraczem", przecież do niego także należy motywowanie swoich pacjentów.
Po przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiadu żywieniowego, który stanowi główny punkt wizyty i może trwać nawet 30-40min przechodzi się do analizy dzienniczka żywieniowego, wyników badań i zadawania pytań pomocniczych, by dopełnić obrazu pacjenta.
Po zakończeniu wywiadu najczęściej następuje ważenie i mierzenie, może zapytacie dlaczego tak późno? Ma to na celu wyeliminowanie stresu związanego z poznaniem swojej wagi, BMI już na początku rozmowy, gdyż mogłoby to spowodować zniechęcenie pacjenta, złość, wprawić go w zły nastrój lub wpłynąć na jego postawę i stosunek do wizyty.
Na koniec rozwiewa się wstępne wątpliwości pacjenta, zachęca do działania, omawia wstępne rozwiązania oraz czas przekazania diety i ustala się termin kolejnej wizyty. 
Przekazanie diety najczęściej następuję poprzez kontakt mailowy, w razie jego braku dietę można zawsze odebrać w gabinecie. Co do kolejnej wizyty, to terminy są różne, ale najczęściej jest to ok. 3-4tyg po pierwszej wizycie, gdzie następuje kontrola osiągniętych efektów, modyfikacja rzeczy trudnych do zrealizowania, określenie trudności, problemów, odpowiadanie na zadawane przez pacjenta pytania, często na tej wizycie modyfikuje się znacząco dietę, tak by dopasować ją jeszcze bardziej.

Najczęściej na wizytę, jeśli odbywa się ona w godzinach porannych stawiamy się na czczo lub jeśli jest ona w godzinach późniejszych po lekkim posiłku w odstępie ok. 3-4h od wizyty, ten zabieg ma na celu  zdjęcie rzeczywistych wymiarów i ustalenie rzetelnie rzeczywistej masy ciała.

Ile trwa wizyta?

To zależy w dużej mierze od "popularności" dietetyka, liczby pacjentów danego dnia, ale przeciętnie jest to najczęściej 1h, która może się przedłużyć do 1,5h.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Na to pytanie jednoznacznie trudno odpowiedzieć, bo ceny są bardzo rozbieżne, jedni liczą sobie osobno za wizytę i dietę, inni dietetycy wliczają cenę diety w koszt wizyty. Ceny w danym gabinecie znajdziecie najczęściej na stronie internetowej lub można zapytać o nie telefonicznie. Sprawdziłam dla Was przeciętny koszt wizyty i ułożenia diety w:
-mieście do 150 tys. mieszkańców jak Zielona Góra oraz w większym mieście tj.Kraków. Jak widać rozpiętość cenowa jest bardzo różna, jedni biorą więcej za wizytę a mniej za dietę, drudzy odwrotnie, wszystko to kwestia wyboru opcji dla siebie.

Mam nadzieję, że nie był to dla Was nudny post i dowiedzieliście się czegoś czego nie wiedzieliście :) Jeśli macie pytania to czekam na nie w komentarzach lub w mailach wysłanych na adres dietetyk24@gmail.com

Pozdrawiam Was,
Beata.